JustMigrate

Český Flattr: na dobré cestě

V poslední době to okolo Flattru začíná na českém internetu pěkně bzučit. Tento švédský start-up o sotva 5 lidech sice funguje už 2 roky, ale právě teď se zdá být doba zralá pro výraznější průnik na český web. O Flattru se více píše, první vlaštovky inkasují celkem zajímavé peníze a skupina českých nadšenců, která se k podpoře rozvoje Flattru v českém prostředí dala dohromady, vykazuje první výsledky. První krůčky na dobré cestě byly jednoduše prošlapány.

Já chci platit!

V prosinci jsem sepsal krátký článek propagující Flattr. Tuto službu jsem tou dobou už pár měsíců používal a naprosto mě nadchla. Množství zapojených webů sice nebyl nic moc, ale těch pár, co jsem měl možnost obdarovávat, mi přinášelo skvělý pocit. Především jsem však záviděl jejím zakladatelům. Dlouho jsem nad (dobrovolnými) platbami za internetový obsah přemýšlel, bakalářku sepsal, nad Radiohead se rozplýval, ale nikdy jsem myšlenku nedotáhl do konceptu, který by mohl fungovat jednoduše a univerzálně. Seznámení s Flattrem byl proto úder do hlavy: TO JE ONO!

Konzumentům internetového obsahu Flattr umožňuje téměř bez námahy podpořit oblíbené tvůrce, oblíbený projekt. Tvůrcům zase dává příležitost vydělat něco na své práci, aniž by se museli uchylovat k DRM, placeným zdem a jiným formám obtěžování a omezování svých “zákazníků”. Celé je to přitom postavené na dobrovolnosti. Může to fungovat? Naprosto o tom nepochybuji! Měl jsem letos dvě besedy na téma duševní vlastnictví. Jedno na Gymnáziu Jana Keplera, druhou na domovském Institutu ekonomických studií. V obou případech jsem si povídal s lidmi okolo 18-19 let a všichni se přihlásili, že “pirátí”. Ale téměr všichni také přiznali, že to nepovažují za úplně správné, že se trochu stydí. Zaplatit, když něco dostanu, totiž lidé považují za správné. Bude-li to také snadné a volitelné, udělá to spousta lidí s radostí. Touha odvděčit se je lidem přirozená.

Z nuly se to roste…

Od onoho prosince Flattr v Česku značně povyrostl. Žádná čísla zatím nejsou dostupná, ale kvalifikovaně bych odhadoval skok nahoru o stovky procent. “Z nuly se to roste”, mohl by namítnout skeptik. U Flattru to ale moc neplatí. U takovéto služby je dosáhnout rychlého růstu paradoxně nejtěžší, právě když “roste z nuly”. Tvůrci se totiž zapojí, pouze pokud vidí dost platících dárců. Dárci se zase zapojí, jen pokud vidí dost webů, kde mohou přispět. Dokud je Flattr malý, nemůže růst. Pokud neporoste, zůstane malý. Vejce a slepice.

Zas tak beznadějné to ale také není. Překonat první fázi lze i pomocí důvěry. Budou-li tvůrci i dárci věřit, že se Flattr časem chytí, budou ochotni na něj naskočit hned teď a roztočí se ta správná kolečka. Jenže jak může vzniknout důvěra mezí českými autory a uživateli a malým švédským start-upem s globálními ambicemi a omezenými možnostmi? K řešení tohoto oříšku se dala dohromady skupina Český Flattr. Na Facebooku jsem ji aložil 20. března a odjel lyžovat. Po návratu jsem nemohl uvěřit, jak moc a rychle se rozrostla. Během týdne se přihlásilo 40 dobrovolníků (aktuálně nás je 59), založil se web Flattr.cz a skupina se zaplnila nápady.

Prolomit vlny

Cílem Českého Flattru je dát dohromady všechny nadšence a společně pracovat na evangelizaci Flattru v Česku. To znamená vše od překladů, spolupráce se Švédskem, šíření slova, komunikaci s médii až třeba po pomoc s implementací Flattru na webové stránky. Na Flattr.cz jsme dali dohromady jednoduché představení Flattru i s výběrovým seznamem českých zapojených blogů a jiných webů, na Twitteru také vznikl účet @flattrcz s českými i všeobecnými aktualitami.

Úkolem číslo 1 se ale stalo dokončení české lokalizace Flattru. Na té se pomocí CrowdIn nahodile pracovalo už předtím, ale nikdy to nebylo dotaženo. Dali jsme si proto termín do konce tohoto měsíce a ten jsme také díky zapojení přibližně jedné desítky lidí splnili. Čeština se tak stala teprve šestým jazykem, který si s Flattrem rozumí. Zatím v betaverzi, od 2. května (s několika nedodělky) oficiálně a naplno.

Spuštění lokalizace považuji za klíčový okamžik rozvoje Flattru na českém webu. Překlad rozhraní samozřejmě zpřístupní Flattr širšímu okruhu lidí, ale to není to zásadní. Facebook přeci také uspěl ještě před lokalizací a Twitteru se u nás celkem dobře daří i bez češtiny. Lokalizace je pro Flattr důležitá z jiného důvodu. Je totiž signálem, že:

  • Flattr není cizí. Není to jakýsi švédský miniprojekt, který o Česku nikdy neslyšel a nezajímá ho. Okolo Flattru u nás roste početná komunita. Je v kontaktu se švédskými autory, je ji snadno možné zkontaktovat. Stará se, aby Flattr začal v Česku dobře fungovat. 
  • Flattr není obskurní. Může být malý, ale bude růst. Lidé z Českého Flattru do lokalizace investovali stovky hodin. Prokázali tím, že mají zájem a odhodlání pomoci v jeho úspěch a že v něj věří. Flattr má v Česku tvář, je na koho se obrátit s dotazem, prosbou či návrhem, jsou zde lidé schopní poradit s implementací.

Šiřte slovo

Lokalizace je pochopitelně pouze ten první krok. “Komerčnímu” úspěchu Flattru musí předcházet řada dalších a žádný nelze přeskočit. Proto pokud byl duben měsícem lokalizace a překladů, je květen měsícem článků a popularizace. Flattr stále potřebuje podporu především od tvůrců. To malé zelenooranžové tlačítko je potřeba dostatečně rozšířit českým internetem, aby uživatelé měli vůbec, co flattrovat. Proto pokud vás Flattr zaujal a přemýšlíte o něm napsat, teď je ta správná chvíle. Oba mé texty na tomto blogu jsou uvolněné pod svobodnou licencí CC a jsem vám k dispozici s jakýmikoliv dotazy.

Flattr je totiž velká změna prostřednictvím malých plateb. A malých krůčků.